Sıkça Sorulan Sorular

Evet, TradeMaster platformunu kullanabilmek için İş Yatırım' da hesap açılması gereklidir.

Hesap açılışı hakkında bilgi ve yüz yüze görüşme randevusu almak için 0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz. Yeni T.C Kimlik Kartınız ve NFC (Yakın Okuma) uyumlu bir cep telefonunuz var ise TradeMaster Mobile uygulamasını cep telefonunuza yükleyerek Müşteri Ol butonu ile bulunduğunuz yerden görüntülü ile de müşterimiz olabilirsiniz.

TradeMaster, yalnızca İş Yatırım müşterilerine sunabildiğimiz bir hizmet olduğundan İş Yatırım' da ayrıca hesap açılması gerekmektedir.

Detaylı bilgi almak için 0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz.

TradeMaster' ın demo programı ne yazık ki mevcut değildir. Kullanabilmeniz için İş Yatırım' da hesabınız bulunmalıdır.

Detaylı bilgi almak için  0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz.

Evet, TradeMaster' ın cep telefonu üzerinden uygulaması mevcuttur. Telefon modelinize uygun uygulama marketlerden TradeMaster Mobile uygulamasını cep telefonunuza indirebilir ve uzaktan görüntülü görüşme ile hesap açarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için 0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz.

Ücret ve komisyonlar ürün ve borsaya bağlı olarak değişmekte olup daha detaylı bilgi almak için 0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz.

TradeMaster ile derinlikli-anlık piyasa bilgilerine ulaşabilir, bu bilgiler doğrultusunda VİOP' da ve BİST' de işlem gören kontrat ve hisse senetlerinde her türlü teknik analiz ve istatistiki inceleme gerçekleştirebilirsiniz.

Evet, TradeMaster ile VİOP'da işlem gören her türlü kontratta kolay ve hızlı işlem yapabilirsiniz.

Vadeli işlem kontratlarında istenen teminat oranları ürün ve borsaya bağlı olarak değişiklik göstermekte ve sabit olmayıp piyasa şartlarına göre borsa tarafından güncellenebilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için 0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz.

Hazine bonosu/devlet tahvili işlemlerini TradeMaster platformu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Evet, TradeMaster aracılığıyla varantlarda da işlem yapabilirsiniz.

Foreks Piyasası (Foreign Exchange veya FX) dünya çapında işlem yapma olanağı sunan, merkezi olmayan, spot olacak şekilde ülkelerin para birimlerinin birbirlerine olan görece değerlerinin alınıp satıldığı, kaldıraç da içerebilen bir finans piyasasıdır.

Uzunca bir süre kesin bir yasal mevzuat kapsamında bulunmayan foreks işlemleri,  27.08.2011 tarihli ve 28038 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Seri:V, No:125 sayılı “Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ve Bu İşlemleri Gerçekleştirebilecek Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ” ile SPK mevzuatı kapsamına alınmıştır. Tebliğ ile bu işlemlere aracılık edebilecek kuruluşların sahip olması gereken özellikler, hizmet çeşitleri, yapılacak işlemlerin özellikleri, vb. konular belirli bir yasal mevzuata bağlanmıştır.

Foreks piyasasında işlem gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların, öncelikle istedikleri kurumda hesap açılışı gerçekleştirmeleri, bunun için de ilgili kurumun gerekli sözleşmelerini imzalamaları gerekmektedir.  Hesap açılışı gerçekleştirilmeden önce, hesap açılışı yapılmak istenen kurumda ne gibi masraf ve komisyonlar olduğu, hangi işlem platformu üzerinden işlemlerin gerçekleştirildiğinin öğrenilmesi sağlıklı olacaktır.

Yatırımcının koyduğu teminat miktarının kaç katına kadar işlem yapılabileceğini belirleyen orandır.

Türkiye’de mevzuat en fazla 1’e 10 kaldıraç oranına izin vermektedir.

İş Yatırım nezdinde Foreks hesap açılış alt limiti asgari 50.000 TL veya muadili döviz tutarıdır.

Detaylı bilgi almak için 0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz.

İmzalanmış foreks hesabı açılış sözleşmeleriyle beraber nüfus cüzdanı fotokopisi ve son 1 ayda alınmış ikametgah veya son 3 ayda hesap sahibinin adına düzenlenmiş abonelik gerektiren bir fatura (su, doğalgaz, elektrik vb). gerekmektedir.

Detaylı bilgi almak için 0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz.

MetaTrader 5 tabanlı TradeMaster FX Meta platformu aracılığıyla Foreks işlemleri yapılabilmektedir.

TradeMaster FX Meta sisteminin desteklediği işletim sistemleri

  • Windows 2000
  • Windows 7
  • Windows 7 SP1
  • Windows XP SP3 (64 bit hariç)
  • Windows Server 2003 SP2
  • Windows Server 2008 R2 SP1
  • Windows Server 2008(Server Core Role desteklenmemektedir)
  • Windows Server 2008 R2 (Server Core Role desteklenmemektedir)

Bilgisayar Özellikleri

Minimum Özellik

CPU: Pentium 1.5 GHz

Boş hard disk alanı: 200 MB

Modem/Internet bağlantısı: 56 kbps çevirmeli internet bağlantısı (56 kbps desteklenmektedir fakat önerilmemektedir. 56kbps çevirmeli internet bağlantısı ile aynı anda 40 işlemin yürütülebileceği tecrübe edilmiştir.

Ekran Çözünürlülüğü: 10024x768(16 bit) veya daha yüksek

RAM:512 MB (eğer Windows Vista ise 1.5 GB ve üzeri gerekir, çünkü Windows Vista’nın kendisinin 1 GB ihtiyacı oluyor)

Önerilen:

CPU: Pentium 4, 2.5 GHz veya daha hızlısı

Boş hard disk alanı: 200 MB

Modem/Internet Bağlantısı: 256 kbps veya hızlısı

Ekran Çözünürlülüğü: 1280x1024, true color (24 bit) colors.

RAM:1 GB (eğer Windows Vista ise 2 GB ve üzeri gerekir, çünkü Windows Vista’nın kendisinin 1 GB ihtiyacı oluyor)

- Eğer Internet Explorer kullanılıyor ise, Internet Explorer 7.0 sürüm veya daha yeni versiyonları yüklü olmalıdır.

- Eğer Mozilla kullanılıyor ise, Mozilla Firefox 2.0 veya daha yeni sürümler olmalıdır.

- TradeMaster FX’in kullandığı Server’lar

Demo: TradeMaster FX – Demo

Canlı: TradeMaster FX- Live

TradeMaster FX Plus için;

İşlemci: Çift çekirdek işlemci veya daha fazla

Memory: 2GB veya daha hızlı

Internet: 16 kb/s veya daha hızlı

İşletim Sistemi: Windows XP SP3 daha güncel, MAC OS X 10.7 daha güncel

İş Yatırım’daki hesabınıza İş Bankası internet şubesindeki "Kurum Ödemeleri" adımından 24 saat transfer gerçekleştirebilirsiniz. Gönderim tipi FX olarak seçildiği takdirde tutar direkt teminat olarak yansımaktadır.

Para çekme işlemleri için yatırım danışmanınıza transfer talimatı vermeniz gerekmektedir.

İşlem yapılabilecek döviz çiftlerine TradeMaster FX - İşlem Maliyetleri başlığından erişebilirsiniz.

İş Yatırım’da foreks işlemleri gerçekleştirdiğinizde işlem başına bir komisyon alınmamaktadır.

İşlem saatleri yurt dışı yaz/kış saati uygulamalarına göre değişiklik göstermekte olup güncel saatlere internet sitemizin Foreks İşlem Saatleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kredi kartı ile para yatırma işlemi yapılamamaktadır.

Foreks işlemlerinden elde edilen gelirler Gelir Vergisi Kanunu geçici 67. Madde kapsamında olup stopaja tabidir.

Gelir Vergisi Kanunu geçici 67. madde kapsamında yatırımcı hesaplarından tevkif edilen vergi, aracı kurum tarafından GİB’e ödenmektedir.

MARJİN (Teminat) : Marjin, bir pozisyon açmak için hesabınızda olması gereken minimum teminat tutarıdır. Bu tutar, kullandığınız kaldıraç oranına, işlem yapacağınız paritenin cinsine ve işlem hacminize (lot miktarı) göre değişmektedir.

TMFX Meta’da Margin Call / Teminat Tamamlama Çağrısı -- %100 : Varlığınız, kullandığınız marjinin %100' üne geldiğinde (Platformda Marjin Seviyesi değeri %100), platformun işlem sekmesinde marjin seviyelerini gördüğünüz en alt satır kırmızı renge boyanarak size uyarı verir.

TMFX Meta’da Stop Out / Otomatik Pozisyon Kapama : Varlığınız, kullandığınız marjinin belirli bir oranına* geldiği anda sistem en çok zararda olan pozisyondan başlayarak pozisyonları sırasıyla kapatır.

*Stop out oranı hesap açılışı sırasında imzalanan sözleşmede belirlenir ve yazılı talebinizle değiştirilebilir.

Evet, TradeMaster International platformunu kullanabilmek için İş Yatırım' da hesap açılması gereklidir.

TradeMaster International, yalnızca İş Yatırım müşterilerine sunabildiğimiz bir hizmet olduğundan İş Yatırım' da ayrıca hesap açılması gerekmektedir.

TradeMaster International' ın demo programına web sitemizden ulaşabilirsiniz. Demo programını inceledikten sonra programı gerçek işlemler yapmak amacıyla kullanmak isterseniz İş Yatırım' da hesap açılışı için 0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz.

TradeMaster Mobile uygulamasını cep telefonunuza indirerek hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarda işlem yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için 0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz.

Ücret ve komisyonlar ürün ve borsaya bağlı olarak değişmektedir. Komisyon ve masraf tablomuza Uluslararası Piyasalar İşlem Komisyonları sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için 0 212 350 24 24 numaralı telefondan Satış Müdürlüğümüz ile irtibata geçebilirsiniz.

TradeMaster International ile sadece yurt dışı piyasalarda hisse senedi ve vadeli piyasa işlemleri yapılabilmektedir. BIST işlemlerini yurtiçi piyasalarda TradeMaster aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

TradeMaster International aracılığıyla işlem yapabileceğiniz borsaların listesini web sitemizde "Kapsanan Borsalar " başlığı altında bulabilirsiniz.

TradeMaster International aracılığıyla yurt dışı piyasalarda yatırım fonu alım-satım işlemi yapılamamaktadır.

TradeMaster International aracılığıyla S&P, FTSE, Dax, Dow, Nasdaq gibi endekslerin vadeli işlem kontratlarında (future) işlem yapabilirsiniz.

TradeMaster International ile Foreks işlemleri yapamazsınız. Bu işlemler için TradeMasterFX Meta programını kullanmanız gerekmektedir.

Biz Sizi Arayalım